Concluded
 P.J. HINDU GYM. 6 RED NATIONAL SNOOKER CHAMPIONSHIP 2012
Organised by BSAM
28 May 2012 to 10 June 2012

Men Winner Shivam Arora (BIH) (left) and Ladies Winner Arantxa Sanchiz (MAH)

  • Venue

    P.J.Hindu Gymkhana & Elphinstone Cricket Club

    P.J. Hindu Gymkhana
    Netaji Subhas Road,
    Mumbai - 400 002
    Phone - 22812126, Fax - 22811992
    &
    Elphinstone Cricket Club
    Elphinstone House, 17, Marzban Road,
    Opp. Sterling Theatre
    Mumbai- 400 001
    Phone - 22071457 / Fax - 22003099

  • Entry Fees

    Men  : Rs.1000/- 

    Ladies  : Rs.500/-

  • Description

     


    Hosted in India with DataGalaxy

    The Billiards & Snooker Ass.of Maharashtra shall be holding the 6 Red National Snooker Championship 2012 from 28th May to 10th June 2012. Last date for receiving entries shall be 15th May 2012.  THE LADIES NATIONALS SHALL COMMENCE FROM 6TH TO 10TH JUNE 2012

    2011- 6 Red National Snooker Champions   2012- 6 Red National Snooker Champions
     

    MEN RANKING   LADIES RANKING   MEN RANKING   LADIES RANKING
     1. Shahbaz Khan - PSPB     1. Chitra Magimairaj - Karnataka    1. Shivam Arora (BIH)  1. Arantxa  Sanchiz (MAH)
     2. Kamal Chawla - Railways       2. Meenal Thakur - Maharashtra    2. Hasan Badami (MAH)  2. Anuja Chandra (PSPB)
     3. Rupesh Shah - PSPB    3. Uma Nagaraj - Karnataka    3. Rovin  D'souza (MAH)  3. Chitra Magimairaj - Karnataka
     4. Balaji Reddy - Karnataka   4. Ashwini Puranik - MP    4. K. Venkatesh (RLY)  4. Neena Praveen - (TN)

    6 RED  NATIONAL SNOOKER CHAMPIONSHIP TOP SIXTEEN 2011 & 2012


    Felicitation Function Held on 28-5-12 at P.J. Hindu Gymkhana

    Leading Cueist of Billiards & Snooker from Maharashtra were Felicitated by

    Billiards & Snooker Association of Maharashtra

    for their various National & International Achievements.

    Photos 


    Table No. 1 TO 6 are in P.J. Hindu Gymkhana 

    Table No. 7 to 10 are in Elphinstone Cricket Club

     

    P.J. Hindu Gymkhana 6 Red National Snooker Championship 2012
      Date  Draw Result  
       Men Round 6 June - 10 June 2012
     
    Men Knock - Out Draw RESULT
     
    PHOTOS
    Main Draw
    28 May - 5 June 2012 Qualifying Draw RESULT
        Ladies Round 6June - 10 June 2012 Ladies Knock - Out Draw RESULT
     Round Robin Draw

     

    Qualifying Round Break Group Stage Break Knock - Out Stage Break

    1. Sandeep Gulati (DLI) : 75* 

    2. Malkeet Singh (UP) : 73*                     

    1. Manish Jain (WB) : 72

    2. Mundir Sherazi (KAR) : 70

    1.Divya Sharma (HAR) : 75

    2. Siddharth Parikh (RSPB) : 71

     


    Arora, Arantxa champs 

    National billiards champion Arantxa Sanchis of Pune and Shivam Arora of Bihar registered thrilling victories to emerge champions in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club. 

    In an impressive exhibition of potting by both cueists, Sanchis rallied from 0-2 and 3-4 to romp to a pulsating 12-25, 21-46, 69-39, 51-30, 33-12, 23-31, 20-29, 30-20, 42-35 win over former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra of Bharat Petroleum that ended in a nail-biting black ball tie after they were level at 35-all in the decider of the best-of-nine frames women’s final. 

    True to her reputation, Delhi-based Anuja surged to an early 2-0 cushion before Arantxa recovered to take a 3-2 lead to emphasise she was no pushover. Anuja utilized her vast experience to snatch the sixth and seventh frames for a 4-3 lead that led to a riveting eighth frame that Arantxa snatched on the pink while surviving a tantalizing in-off. 

    Potting brilliantly all along, Arantxa romped to a vital 35-12 lead in the decider. But Anuja held her nerves to pot the pink and black to tie the score before Arantxa returned to pot the black in the centre off the cushion to take the frame and match away. 

    Shivam Arora earned himself his first major title and gave his adopted state Bihar its first ever crown in billiards and snooker with an exciting 30-7, 25-26, 37-0, 42-17, 25-31, 20-30, 29-15, 12-41, 39-33, 31-23, 31-21 win over Maharashtra snooker champion Hasan Badami. 

    Trailing 1-3, Badami restored parity and made it 4-all in a spectacular comeback. Arora went up 5-4 before Badami had another chance to draw level in the 10th frame with a clearance of the colours. But to his dismay his fortunes changed when he missed a simple black after potting the last red. Arora returned to win the frame and fired a break of 31 in the 11th to seal the issue.  

    “I was not at my best in the final and just managed to capitalize on Hasan’s errors. I missed too many shots that I should not have and was under pressure at times. In fact, I played one of my best matches when I beat (India junior snooker No. 1) Laxman Rawat in the quarter-finals,” said Arora. “My game has improved though, ever since I have been training under foreign coach Derek ‘Dell’ Hill in the last year. It showed in this tournament and it’s a pleasant reward.”

    Results (Finals): Women: 

    Arantxa Sanchis (Mah) bt Anuja Thakur-Chandra (PSPB) 12-25, 21-46, 69-39, 51-30, 33-12, 23-31, 20-29, 30-20, 42-35. 

    Men: Shivam Arora (Bihar) bt Hasan Badami (Mah) 30-7, 25-26, 37(37)-0, 42-17, 25-31, 20-30, 29-15, 12-41, 39-33, 31-23, 31(31)-21.


    Arantxa, Anuja in title clash

    Badami, Arora in men’s final

     

    National billiards champion Arantxa Sanchis of Pune and former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra of PSPB registered identical 4-2 wins to set up the women’s championship round, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Sunday. 

    Delhi-based Thakur upset defending champion Chitra Magimairaj of Karnataka 47-17, 52-9, 14-59, 25-46, 31-5, 44-13, while Sanchis halted National 8-Ball Pool champion Neena Praveen of Tamil Nadu 41-0, 38-11, 41-29, 14-38, 13-51, 26-18 in the best-of-seven frames semi-finals. 

    Magimairaj initiated a brief comeback midway by drawing level after trailing 0-2, while Sanchis raced to a 3-0 lead before Praveen reduced the margin to 2-3. 

    Maharashtra snooker champion and lucky loser Hasan Badami will take on Shivam Arora of Bihar in the men’s final.

    Badami, who squeaked into the main draw from the double elimination round for losers, ended former Maharashtra junior snooker champion Rovin D’Souza’s winning streak with a convincing 6-2 win that included a break of 52 in the eighth frame, while Arora beat Tamil Nadu-based K. Venkatesh of Railways 6-1 in the best-of-11 frames semi-finals.

    Results:

    Women: Semi-finals: Anuja Thakur-Chandra (PSPB) bt Chitra Magimairaj (Kar) 47-17, 52-9, 14-59, 25-46, 31-5, 44-13; Arantxis Sanchis (Mah) bt Neena Praveen (TN) 41-0, 38-11, 41-29, 14-38, 13-51, 26-18.

    Men: Semi-finals: Hasan Badami (Mah) bt Rovin D’Souza (Mah) 38-0, 32-39, 36-23, 54-0, 66-0, 40-14, 29-43(43), 62(52)-1; Shivam Arora (Bih) bt K. Venkatesh (Rlys) 48-15, 35-14, 59-15, 42-20, 26-35, 27-23, 39-7.

    Quarter-finals: K. Venkatesh (Rlys) bt Sandeep Gulati (Delhi) 42-27, 49-13, 22-70, 40-30, 35-32, 5-59, 31-20, 41-29; Rovin D’Souza (Mah) bt Dr. I.H. Manudev (Kar) 53-17, 38-12, 36-15, 0-48, 24-39, 41-0, 38-11, 6-38, 0-64, 43-15; Shivam Arora (Bih) bt Laxman Rawat (Delhi) 35-12, 54-7, 33-10, 38-25, 39-9, 30-22; Hasan Badami (Mah) bt I.V. Rajeev (AP) 36-1, 42(35)-36(36), 41-15, 37-9, 35-26, 43-0. 


    Manudev shocks defending champ Shahbaz

    Chitra, Arantxa in women’s semi-finals 

    Dr. I. H. Manudev of Karnataka registered the biggest upset in the competition when he shocked defending champion Shahbaz Khan of PSPB in a 4-3 thriller, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Saturday. 

    Down at 0-3 and virtually out at 1-4, Manudev fashioned one of the most spectacular recoveries to snatch a pulsating 24-37, 2-61, 2-38, 48-20, 3-43, 49-12, 34-7, 51-15, 38-25 win in the best-of-nine frames knock out round of 32 that stretched all the way to the decider. 

    The calm and sanguine Manudev’s effort included a vital break of 39 in the sixth frame that launched his comeback as he approached the remainder of the match unperturbed by the deficit and plotted the downfall of the favourite.

     Asian Billiards bronze medallist Devendra Joshi of Bharat Petroleum found himself in an exactly similar predicament before he utilized his vast experience to shunt out young Pushpinder Singh of Delhi 16-42, 44-16, 5-34, 22-44, 0-52, 46-15, 46-1, 38-4, 36-13 in another round of 32 clash.

     Later in the pre-quarter-finals, former Maharashtra junior snooker champion Rovin D’Souza upset Faisal Khan of Railways 5-0, while Tamil Nadu-based K. Venkatesh of Railways overcame campatriot and favourite Rafath Habib in a 5-4 thriller. Trailing 2-3, Venkatesh surged to a 4-3 advantage with a crucial black ball win in the seventh frame before the seasoned Habib forced the decider.

     Ladies defending champion Chitra Magimairaj of Karnataka led the favourites into the semi-finals as she set up a clash with former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra of PSPB, while national billiards champion Arantxa Sanchis of Pune will take on 8-Ball national champion Neena Praveen of Tamil Nadu.

     Results:

     Women: Quarter-finals:  Arantxis Sanchis (Mah) bt Umadevi Nagaraj (Kar) 42-4, 29-34, 33-12, 35-23, 42-50, 55-31; Anuja Thakur-Chandra (PSPB) bt Ami Kamani (MP) 53-12, 38-41, 16-39, 36-9, 39-24, 29-12; Neena Praveen (TN) bt Ashwini Puranik (MP) 43-57, 24-59, 39-10, 43-2, 30-12, 47-5; Chitra Magimairaj (Kar) bt Varsha Sanjeev (Kar) 34-51, 36-26, 0-36, 40-23, 32-29, 23-15.

    Pre-quarter-finals: I.V. Rajeev (AP) 37-10, 37-32, 14-40, 2-39, 39-10, 39-0, 39-25; Shivam Arora (Bih) bt Divya Sharma (Har) 32-45, 40-29, 18-42, 42-15, 60(60)-0, 33-32, 49-25; Laxman Rawat (Delhi) bt Abhimanyu Gandhi (Guj) 37-26, 46-27, 46-1, 43(42)-1, 40-22; Hasan Badami (Mah) bt Mahesh Jagdale (Mah) 42-0, 45-0, 30-20, 21-32, 49-11, 42-12; K. Venkatesh (Rlys) bt Rafath Habib (Rlys) 23-35, 38-27, 35-18, 13-39, 16-32, 38-14, 34-31, 13-29, 38-20; Dr. I.H. Manudev (Kar) bt Devendra Joshi (PSPB) 13-44, 65-0, 44(44)-0, 27-35, 37-27, 51-14, 35-10; Sandeep Gulati (Delhi) bt Balaji Reddy (Kar) 47-40, 30-2, 22-32, 41-27, 38-24, 29-31, 14-34, 29-40, 51-13; Rovin D’Souza (Mah) bt Faisal Khan (Rlys) 31-24, 30-19, 39-25, 30-23, 25-13.

    Men: Round of 32: Balaji Reddy (Kar) bt Lucky Vatnani (AP) 22-38, 31-18, 38-31, 35-0, 42-14, 9-35, 38-0; Faisal Khan (Rlys) bt Ishpreet Singh (Mah) 0-45, 46-8, 50-6, 61(61)-0, 35-0, 52(52)-0;  Rovin D’Souza (Mah) bt Anmoldeep Singh (Pun) 35-15, 37-24, 33-6, 22-53, 17-36, 31-17, 34-8; Sandeep Gulati (Delhi) bt Aayush Kumar (Pun) 28-29, 0-36, 42-12, 51-10, 38-31, 26-46, 38-19, 46-29; Dr. I.H. Manudev (Kar) bt Shahbaz Khan (PSPB) 24-37, 2-61, 2-38, 48-20, 3-43, 49(39)-12, 34-7, 51-15, 38-25; K. Venkatesh (Rlys) bt Varun Madan (Delhi) 34-20, 50-1, 47-8, 12-36, 20-34, 11-58, 41-13, 32-21; Devendra Joshi (PSPB) bt Pushpinder Singh (Delhi) 16-42, 44-16, 5-34, 22-44, 0-52, 46-15, 46-1, 38-4, 36-13; Rafath Habib (Rlys) bt Rishabh Pandya (PSPB) 53-13, 16-49, 24-31, 33-24, 34-25, 35-7, 29-0.


    Ishpreet shunts out Rehman in thriller

    Umadevi, Varsha enter women’s quarter-finals 

    India sub junior snooker No. 3 Ishpreet Singh Chadha shunted out Abdur Rehman in a 4-3 thriller to storm into the knockout round of 32, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Friday. 

    In a must-win contest for both, young Chadha lived dangerously after leading 3-1 en route to a riveting 26-17, 25-37, 50-36, 40-3, 11-47, 6-44, 36-25 win in an all-Maharashtra Group G contest. In a high-voltage battle of nerves, Rehman fought back brilliantly under pressure to force the decider before going down fighting in a tight final frame in the best-of-seven tie.    

    In another exciting tie, India junior snooker champion Laxman Rawat of Delhi squeaked into the knockout after going down 3-4 to J. Varun Kumar of Tamil Nadu in Group N. Trailing 0-2, Rawat initiated a spectacular recovery to win three frames in a row that proved decisive in sealing his place in the next phase with a better frame aggregate that pushed Kumar out of contention. Former Maharashtra No.1 Nikhil Ootam topped the group to qualify. 

    The other significant cueists to enter the knockout were, defending champion Shahbaz Khan of PSPB, Maharashtra snooker champion Hasan Badami, India sub junior snooker No. 1 Dhwaj Haria of Gujarat, Lucky Vatnani of AP, Mahesh Jagdale of Maharashtra, Yogesh Sharma of Pune, Rafath Habib of Railways and Asian Billiards bronze medallist Devendra Joshi of PSPB. 

    The surprise losers were, last year’s runner-up Kamal Chawla of MP, Manan Chandra of PSPB, India junior snooker No. 3 Lalrina Renthlei of Mizoram and Ashok Shandilya of Railways.    

    Among the women, national 8-Ball champion Neena Praveen of Tamil Nadu enjoyed a clean slate with three wins to qualify for the quarter-finals from Group B, along with junior and sub junior national snooker champion Varsha Sanjeev of Karnataka. Umadevi Nagaraj of Karnataka matched Praveen’s effort to qualify from Group C, while former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra topped Group D to qualify along with Ashwini Puranik of MP.

    Results: Women:

    Group B: Neena Praveen (TN) bt Shilpa Shantappa (Kar) 39-18, 43-16, 47-1; Varsha Sanjeev (Kar) bt Meenal Thakur (Mah) 14-36, 44-28, 40-8, 42-30.

    Group C: Umadevi Nagaraj (Kar) bt Ami Kamani (MP) 33-14, 15-48, 40-29, 38-4; Ami Kamani (MP) bt Indira Hegde (Kar) 36-6, 35-22, 46-1; Indira Hegde (Kar) bt Renu Bharkatiya (MP) 52-30, 28-18, 34-7; Umadevi Nagaraj (Kar) bt Renu Bharkatiya (MP) 42-24, 13-30, 50-16, 37-12.

    Group D: Ashwini Puranik (MP) bt Suniti Damani (WB) 35-7, 55-25, 28-36, 24-41, 37-9; Anuja Thakur-Chandra (PSPB) bt Devanshi Galundia (Raj) 39-5, 36-5, 49-7.

    Men: Group C: Anand Raghuvanshi (Mah) bt Balaji Reddy (Kar) 39-18, 20-27, 35-30, 6-50, 52-19, 41-0; Yagnesh Merai (Guj) bt Nihar Chavan (Mah) 29-55, 47-8, 32-54, 45-4, 37-38, 44-13, 36-0;

    Group D: Shivam Arora (Bih) bt Zubin Leninwala (Mah) 31-28, 46-5, 32-18, 39-0; Faisal Khan (Rlys) bt Dilip Kumar (TN) 9-37, 42(36)-0, 44(33)-12, 68(67)-0, 39-13.

    Group E: Hasan Badami (Mah) bt Dhruv Sitwala (PSPB) 55-1, 32-9, 27-23, 1-50, 15-35, 33-5; Rishabh Pandya (PSPB) bt Jasim Tawin (Kar) 32-9, 23-35, 39-21, 58-27, 40-0.

    Group F: Dhwaj Haria (Guj) bt Pushpinder Singh (Rlys) 33-25, 13-41, 62-0, 49-22, 41-0.

    Group G: Abdur Rehman (Mah) bt Manish Jain (Rlys) 0-72(72), 28-18, 30-26, 0-52, 38-0, 39-8; Varun Madan (Delhi) bt Ishpreet Singh Chadha (Mah) 28-19, 31-23, 36-19, 31-29; Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Abdur Rehman (Mah) 26-17, 25-37, 50-36, 40-3, 11-47, 6-44, 36-25; Manish Jain (Rlys) bt Varun Madan (Delhi) 22-33, 3-60, 20-27, 56-10, 41-0, 46-6, 56-12.

    Group H: Lucky Vatnani (AP) bt Pawan Kohli (Mah) 9-36, 37-32, 35-17, 56(40)-8, 38-0; Vipin Premi (UP) bt Malkeet Singh (UP) 15-25, 39-27, 30-12, 3-49, 0-43, 47-7, 43-24; Malkeet Singh (UP) bt Pawan Kohli (Mah) 33-26, 29-39, 37-25, 34-41, 47-8, 46-0; Lucky Vatnani (AP) bt Vipin Premi (UP) 42-0, 33-19, 37-23, 14-42, 43-1.

    Group I: Mahesh Jagdale (Mah) bt Neeraj Kumar (Rlys) 10-60, 43-19, 62(44)-0, 7-40, 42-4, 32-12; Mukund Bharadia (Mah) bt Vijay Goel (Delhi) 39-28, 34-2, 20-50, 20-33, 27-44, 32-12, 39-26; Mukund Bharadia (Mah) bt Mahesh Jagdale (Mah) 36-6, 0-59, 24-38, 34-19, 48-9, 30-19; Neeraj Kumar (Rlys) bt Vijay Goel (Delhi) 29-35, 34-32, 23-31, 50-12, 40-25, 30-7.

    Group J: Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Dr. I.H. Manudev (Kar) 43-0, 14-43, 64(54)-0, 47-21, 17-32, 26-25; Chandresh Shah (Mah) bt Mundir Sherazi (Kar) 57-12, 33-15, 20-45, 46-0, 32-17; Mundir Sherazi (Kar) bt Abhimanyu Gandhi (Guj) 0-58(58), 27-1, 10-40, 7-43, 43-17, 34-8, 27-23; Dr. I.H. Manudev (Kar) bt Chandresh Shah (Mah) 82(40)-0, 39-0, 38-7, 27-36, 32-10.

    Group K: Jaiveer Dhingra (Mah) bt Manjot Singh (Pun) 0-56, 44-6, 49-19, 36-16, 29-26; Yogesh Sharma (Mah) bt Manjot Singh (Pun) 56-16, 16-26, 8-52, 26-8, 34-22, 34-11; Jaiveer Dhingra (Mah) bt A. Arvind (AP) 47-1, 63-8, 28-42, 28-51, 33-24, 49-25.

    Group L: Arun Agrawal (Mah) bt Viren Sharma (MP) 11-41, 40-27, 38-6, 40(40)-0, 36-26; Siddharth Parikh (Rlys) bt Kabil Badami (Mah) 47-28, 45-25, 35-1, 36-32.

    Group M: Rafath Habib (Rlys) bt Aditya Singh Rajawat (Kar) 40-1, 21-38, 15-24, 39-0, 20-29, 49-6, 35-22; Rafath Habib (Rlys) bt Manan Chandra (PSPB) 38-34, 0-62(62), 52(48)-16, 39-15, 33-30; I.V. Rajeev (AP) bt Aditya Singh Rajawat (Kar) 47-8, 23-31, 35-22, 21-33, 10-36, 35-23, 47-8. 

    Group N: J. Varun Kumar (TN) bt Laxman Rawat (Delhi) 45(45)-8, 39-7, 24-39, 28-37, 7-39, 38-28, 40-15; Nikhil Ootam (Mah) bt R. Girish (Rlys) 17-41, 42-19, 47-9, 31-10, 35-1.

    Group O: K. Venkatesh (Rlys) bt Lalrina Renthlei (Miz) 27-16, 19-36, 41-14, 37-26, 42-28; Devendra Joshi (PSPB) bt K. Venkatesh (Rlys) 46-13, 22-35, 13-40, 30-16, 32(32)-22, 43-0; Devendra Joshi (PSPB) bt B.V. Rathod (AP) 27-10, 29-35, 34-42, 47-0, 32-28, 44-17.

    Group P: Anmoldeep Singh (Pun) bt Rajat Khaneja (Chd) 51(51)-1, 35-33, 42-38, 41-25; Divya Sharma (Har) bt Ashok Shandilya (Rlys) 59-8, 30-37, 50-17, 21-29, 49-36, 50-41. 


     

    Rovin stuns Kamal

    Shahbaz survives scare 

    Former Maharashtra junior snooker champion Rovin D’Souza shocked last year’s runner-up Kamal Chawla of MP in a 4-3 thriller, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Thursday. 

    In a match of fluctuating fortunes, young D’Souza fashioned his second win in as many ties in Group B as he rallied from 2-3 to enhance his hopes of qualifying for the knock out round of 32. D’Souza trailed 1-2 early in the best-of-seven frames contest but snatched the crucial fourth frame on the black before forcing the decider. 

    D’Souza triggered a day of upsets as I.V. Rajeev of Andhra Pradesh stunned Manan Chandra of Petroleum Sports Promotion Board 4-1 in Group M, and Rajat Khaneja of Chandigarh shocked Ashok Shandilya of Railways by the same margin in Group P. 

    Defending champion Shahbaz Khan of PSPB struggled for the second day in succession as he labored to a 4-3 win over Aayush Kumar of Punjab after leading 3-1 in Group A. Kumar staged a brilliant comeback with a significant break of 59 in the fifth frame before forcing the decider. 

    The other significant winners were sub junior national snooker champion Dhwaj Haria of Gujarat, Maharashtra snooker No. 1 Hasan Badami and Group K dark horse Yogesh Sharma of Pune who fashioned his second win in as many matches. 

    Among the ladies, defending champion Chitra Magimairaj of Karnataka registered two wins in as many ties in Group A, while former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra of PSPB and 8-Ball national champion Neena Praveen of Tamil Nadu scored their second wins in their respective groups.   

    Results: 

    Women: Group A: Chitra Magimairaj (Kar) bt Arantxa Sanchis (Mah) 42-0, 44-8, 17-42, 23-34, 39-20; Arantxa Sanchis (Mah) bt Neeta Sanghvi (Mah) 22-36, 24-14, 21-34, 31-16, 39-8; Neeta Sanghvi (Mah) bt Pooja Galundia (Raj) 28-40, 31-26, 45-8, 22-26, 32-20; Chitra Magimairaj (Kar) bt Pooja Galundia (Raj) 50-23, 47-17, 44(34)-5. 

    Group B: Neena Praveen (TN) bt Meenal Thakur (Mah) 37-0, 47-17, 32-10; Varsha Sanjeev (Kar) bt Shilpa Shantappa (Kar) 56-18, 16-37, 58-23, 35-1.

    Group C: Ami Kamani (MP) bt Renu Bharkatiya (MP) 41-8, 38-39, 44-28, 29-20; Umadevi Nagaraj (Kar) bt Indira Hegde (Kar) 50-14, 53-9, 40-15.

    Group D: Suniti Damani (WB) bt Devanshi Galundia (Raj) 55-0, 35-8, 40-0; Ashwini Puranik (MP) bt Devanshi Galundia (Raj) 48-7, 46-0, 35-3; Anuja Thakur-Chandra (PSPB) bt Ashwini Puranik (MP) 41-0, 47-17, 43-7.

    Men: Group A: Shahbaz Khan (PSPB) bt Aayush Kumar (Pun) 39-12, 22-51, 44-33, 54-19, 0-74(59), 3-42, 39-29.

    Group B: Rovin D’Souza (Mah) bt Kamal Chawla (MP) 45-18, 0-48, 44-54, 35-34, 27-35, 27-19, 38-10; Kamal Chawla (MP) bt Sandeep Gulati (Delhi) 53-33, 25-42, 35-48, 38-18, 35-30, 7-38, 45-27; Sandeep Gulati (Delhi) bt R. Santosh (Kar) 41-19, 26-33, 41-10, 51-21, 41-10.  

    Group C: Anand Raghuvanshi (Mah) bt Nihar Chavan (Mah) 37-1, 39-13, 36-33, 35-4; Balaji Reddy (Kar) bt Yagnesh Merai (Guj) 62-39, 30-16, 9-45(41), 39-11, 18-41, 36-35.

    Group D: Dilip Kumar (TN) bt Zubin Leninwala (Mah) 65-0, 44-4, 33-7, 38-12; Faisal Khan (Rlys) bt Zubin Leninwala (Mah) 48-16, 61-8, 55-20, 38-1; Shivam Arora (Bih) bt Dilip Kumar (TN) 9-41, 43-0, 55-4, 40-6, 41-5.

    Group E: Hasan Badami (Mah) bt Jasim Tawin (Kar) 34-0, 6-51, 34-16, 20-31, 38-14, 40-11; Rishabh Pandya (PSPB) bt Dhruv Sitwala (PSPB) 0-49, 42-18, 45-4, 48-21, 46-0; Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Manish Jain (Rlys) 9-36, 37-21, 37-1, 30-23, 42-6.

    Group F: Dhwaj Haria (Guj) bt Shakil Ahmed (WB) 35-21, 41-28, 10-32, 54-8, 53-8; Dhwaj Haria (Guj) bt Aman Goyal (Har) 51-4, 46-8, 34-21, 39-25; Pushpinder Singh (Rlys) bt Shakil Ahmed (WB) 29-11, 61-15, 47-1, 3-39, 38-4.

    Group H: Lucky Vatnani (AP) bt Malkeet Singh (UP) 46-27, 81-0, 40-0, 36-33; Vipin Premi (UP) bt Pawan Kohli (Mah) 42-29, 3-33, 24-21, 33-20, 34-8.

    Group K: Yogesh Sharma (Mah) bt A. Arvind (AP) 42-33, 15-39, 6-61(33), 35-15, 29-7, 41-21.

    Group L: Siddharth Parikh (Rlys) bt Arun Agrawal (Mah) 45-17, 33-23, 12-46, 34-12, 38-19; Kabil Badami (Mah) bt Viren Sharma (MP) 38-10, 37-23, 15-40, 31-28, 4-52, 15-42, 25-15.

    Group M: I.V. Rajeev (AP) bt Manan Chandra (PSPB) 22-51(43), 61(49)-6, 48-29, 41-23, 41-12.

    Group N: Laxman Rawat (Delhi) bt Nikhil Ootam (Mah) 37-0, 45-46, 43-31, 1-52, 51-13, 49-0; J. Varun Kumar (TN) bt R. Girish (Rlys) 64-9, 12-42, 51-1, 27-24, 1-44, 23-46, 37-11.

    Group O: Lalrina Renthlei (Miz) bt B.V. Rathod (AP) 19-47, 22-32, 44-20, 4-46, 45-11, 32-15, 29-15.

    Group P: Rajat Khaneja (Chd) bt Ashok Shandilya (Rlys) 43-9, 38-16, 36-30, 16-31, 41-1; Anmoldeep Singh (Pun) bt Divya Sharma (Har) 23-38, 36-20, 28-22, 0-41, 47-12, 46-14.


    Anuja, Neena win openers 

    Former national snooker champion Anuja Thakur-Chandra of PSPB and Neena Praveen of Tamil Nadu registered contrasting wins in their opening group matches, as the main draw kicked off in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Wednesday. 

    Anuja warmed up for sterner tests ahead when she rallied from the loss of a tight opening frame to beat national 9-Ball Pool champion Suniti Damani of West Bengal 3-1 in the best-of-five Group D tie. The other winner in the group was Anuja’s sister Meenal Thakur who subdued Shilpa Shantappa of Karnataka with a 3-0 win. 

    In contrast, National 8-Ball Pool champion Neena Praveen endured an early challenge before overcoming India junior and sub junior snooker No. 1 Varsha Sanjeev of Karnataka in a 3-2 thriller, after trailing 0-2. Sanjeev frittered away a golden opportunity to snatch a crucial win after losing her way in the latter half of the Group B contest. 

    Defending men’s champion Shahbaz Khan of Petroleum Sports Promotion Board kicked off his campaign with a shaky 4-2 win over qualifier Hemanth Kumar of Railways in Group A, while Siddharth Parikh of Railways struggled to overcome another qualifier Viren Sharma of MP in the decider after leading 2-0 and 3-2 in the best-of-seven frames tie. 

    In other riveting ties that went the distance, India junior snooker champion Laxman Rawat of Delhi rallied to beat qualifier R. Girish of Railways 4-3 after leading 2-0 and 3-2 in Group N, while Dr. I.H. Manudev rallied from a 1-3 deficit to beat Mundir Sherazi 4-3 in an all-Karnataka Group J thriller. 

    In a significant win, Yogesh Sharma of Pune upset Maharashtra junior snooker champion Jaiveer Dhingra 4-2 in Group K. Dhingra initiated a late challenge after trailing 0-3.  

    Results: Women: 

    Group B: Meenal Thakur (Mah) bt Shilpa Shantappa (Kar) 53-22, 38-18, 39-7;

    Neena Praveen (TN) bt Varsha Sanjeev (Kar) 21-56, 9-39, 39-7, 38-17, 39-10.

    Group D: Anuja Thakur-Chandra (PSPB) bt Suniti Damani (WB) 39-42, 48-3, 40-20, 55-19. 

    Men: 

    Group A: Shahbaz Khan (PSPB) bt Hemanth Kumar (Rlys) 39-17, 36-0, 17-32, 41-7, 2-59, 58-5; Aayush Kumar (Pun) bt Pulkit Thukral (Delhi) 0-40, 9-36, 40-1, 54-1, 33-23, 41-0.  

    Group C: Balaji Reddy (Kar) bt Nihar Chavan (Mah) 46-13, 1-39, 32-39, 66-26, 27-36, 46-19, 48-1; Yagnesh Merai (Guj) bt Anand Raghuvanshi (Mah) 26-17, 40-29, 19-41, 37-36, 10-30, 18-45, 29-14.

    Group B: Rovin D’Souza (Mah) bt R. Santosh (Kar) 44-25, 42-35, 38-5, 38-16.

    Group D: Faisal Khan (Rlys) bt Shivam Arora (Bih) 0-45(45), 43-23, 46-25, 42-18, 38-30.

    Group E: Hasan Badami (Mah) bt Rishabh Pandya (PSPB) 38-15, 42-14, 42-0, 51-28.

    Group F: Pushpinder Singh (Rlys) bt Aman Goyal (Har) 17-53, 21-34, 60-0, 23-47, 42-10, 32-29, 38-18.

    Group I: Mahesh Jagdale (Mah) bt Vijay Goel (Delhi) 30-14, 35-9, 5-40, 47-10, 26-36, 60-20; Neeraj Kumar (Rlys) bt Mukund Bharadia (Mah) 36-5, 37-36, 38-9, 46-26.

    Group J: Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Chandresh Shah (Mah) 40(40)-0, 41-18, 25-15, 69(62)-0; Dr. I.H. Manudev (Kar) bt Mundir Sherazi (Kar) 33-43, 5-46, 47-12, 0-74(70), 39-15, 46-1, 42-19.

    Group K: A. Arvind (AP) bt Manjot Singh (Pun) 2-61, 40-16, 35-11, 43-2, 35-6; Yogesh Sharma (Mah) bt Jaiveer Dhingra (Mah) 52-20, 40-10, 40-0, 32-34, 15-50, 46-14.

    Group L: Arun Agrawal (Mah) bt Kabil Badami (Mah) 42-10, 40-14, 20-37, 55-30, 46-8; Siddharth Parikh (Rlys) bt Viren Sharma (MP) 54-8, 43-15, 5-43, 27-34, 50-30, 22-34, 52-23.

    Group M: Manan Chandra (PSPB) bt Aditya Singh Rajawat (Kar) 41-8, 41-6, 50-0, 54-5; Rafath Habib (Rlys) bt I.V. Rajeev (AP) 51-8, 40-1, 0-52, 45-21, 39-0.

    Group N: Laxman Rawat (Delhi) bt R. Girish (Rlys) 43-0, 35-37, 29-28, 18-34, 40-0, 4-47, 42-17; Nikhil Ootam (Mah) bt J. Varun Kumar (TN) 49-6, 35-17, 36-8, 46-27.


    Joshi keeps hopes alive 

    Devendra Joshi fashioned three crucial wins in the double elimination round for losers to keep his hopes alive in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Tuesday. 

    Joshi, who lost his second qualifying round to Aseem Arora of Haryana earlier in the day, registered three back-to-back wins against Abhijit More of Karnataka, Gurdit Singh of Delhi and Vishal Gehani of Maharashtra to remain one win away from making it to the main draw that kicks off on Wednesday. 

    Joshi, of Bharat Petroleum, recovered from a 1-3 deficit against Arora to force the decider before he lost a tight final frame. 

    Meanwhile, Sandeep Gulati of Delhi, Hemanth Kumar of Railways, Shivam Arora of Bihar, India sub junior No. 3 Ishpreet Singh Chadha of Maharashtra and Viren Sharma of Madhya Pradesh squeaked into the main draw from the double elimination round. 

    The others to qualify for the main draw were Rovin D’Souza, Chandresh Shah and Arun Agrawal of Maharashtra, R. Santosh of Karnataka, Varun Kumar of Tamil Nadu and K. Venkatesh of Railways, following wins in the third and final qualifying round. 

    Forty-eight players from the qualifying round will join the 16 direct entries that will make up a main draw of 64. The 16 players who have received direct entries are, defending champion Shahbaz Khan of PSPB, Kamal Chawla of Bhopal, I.H. Manudev and Balaji Reddy of Karnataka, Manan Chandra and Rishab Pandya (PSPB), Ashok Shandilya, Siddharth Parikh, Pushpinder Singh, Manish Jain, Niraj Kumar and Faisal Khan of Railways, A. Arvind and Lucky Vatnani of AP, Laxman Rawat of Delhi and Lalrina Ranthlei of Mizoram. 

    The main draw will have 16 groups of four players each and the top two from each group in the round robin will qualify for the knock out round of 32. 

    Results: 

    3rd Rd: Arun Agrawal (Mah) bt Viren Sharma (MP) 12-43, 52-9, 32-34, 44-19, 25-28, 35-24, 44-10; R. Santosh (Kar) bt Manav Panchal (Mah) 18-33, 33-16, 31-23, 35-26, 0-36, 27-19; Chandresh Shah (Mah) bt Aseem Arora (Har) 51-31, 16-34, 36-8, 37-7, 27-39, 44-20; Varun Kumar (TN) bt Gaurav Jaisinghani (Mah) 56-0, 29-20, 18-39, 40-1, 35-14; Anand Raghuvanshi (Mah) bt Abhishek Bora (Mah) 39-0, 26-29, 49-2, 60-14, 33-40, 45-13; Rovin D’Souza (Mah) bt Subrat Das (Orissa) 51-2, 37-4, 29-20, 33-16; Zubin Leninwala (Mah) bt Vishal Gehani (Mah) 9-42, 42-39, 36-24, 40-5, 46-26; Yogesh Sharma (Mah) bt Shivam Arora (Bih) 24-26, 29-22, 35-7, 41-27, 29-5; Yagnesh Merai (Guj) bt Ankit Kariwal (WB) 8-47, 38-9, 48-24, 0-50, 42-23, 24-34, 38-16; K. Venkatesh (Rlys) bt Jayesh Salvi (Mah) 39-9, 39-32, 39-25, 7-33, 27-34, 38-22. 

    2nd Rd: Aseem Arora (Har) bt Devendra Joshi (PSPB) 25-45, 34-39, 41-20, 42-23, 25-56, 25-14, 32-30;  Yogesh Sharma (Mah) bt Shrikant Srirambhat (Mah) 30-16, 33-12, 30-23, 30-49, 38-8; Zubin Leninwala (Mah) bt Anant Dixit (UP) 37-12, 45-7, 61-49, 40(40)-0; Shakil Ahmed (WB) bt Vikas Kandari (Utk) 56-6, 17-43, 61(43)-2, 3-38, 54-2, 53-1; Chandresh Shah (Mah) bt Biren Shah (Mah) 37-4, 37-7, 42-22, 39-7; Shivam Arora (Bih) bt Rahul More (Mah) 60-1, 53-12, 32-24, 55-0; Rafath Habib (Rlys) bt Ashwin Deshmukh (Mah) 50-25, 30-19, 39-22, 48-13; Kamlesh Chawla (Mah) bt Ishpreet Singh (Mah) 40-17, 0-40, 33-26, 32-21, 21-49, 12-46, 31-15; R. Santosh (Kar) bt Shahbaaz Khan (Mah) 31-41, 54(47)-0, 42-16, 1-43(37), 40-15, 44(44)-11. 

    Double Elimination Rd: Viren Sharma (MP) bt Sumit Kataria (Mah) 11-29, 39-17, 8-34, 45-23, 46-8, 42-35; Anupam Jha (Bih) bt Gaurav Prabhu (Mah) 26-35, 40-2, 40-17, 38-1, 37-16; Devendra Joshi (PSPB) bt Abhijit More (Kar) 11-29, 51-10, 42-19, 53-0, 34-20; Priyank Jaiswal (MP) bt Kamal Bist (Utk) 49-0, 47-24, 36-28, 26-14; Priyank Jaiswal (MP) bt Abhishek Bora (Mah) 30-10, 43-13, 5-37, 38-11, 29-26, Aseem Arora (Har) bt Amit Jadhav (Mah) 52-34, 44-17, 31-35, 47-50, 44-35, 48-8; Sumit Kataria (Mah) bt Ashit Pandya (Mah) 23-32, 33-20, 50-1, 47-23, 33-8; Nihar Chavan (Mah) bt Rishad Bharda (Mah) 17-49, 44-14, 50-21, 29-17, 44-16; Amit Jadhav (Mah) bt Punit Kasat (Mah) 40-7, 31-16, 52-39, 8-38, 27-19; Rishad Bharda (Mah) bt Avish Garg (UP) 25-18, 31-25, 45-20, 15-40, 52-1; Chandu Kansodaria (Mah) bt Prabdeep Singh (Mah) 36-11, 41-21, 35-12, 26-33, 29-41, 34-8; Hemanth Singh (AP) bt Abhi Wadhwani (MP) 0-42, 52-23, 21-32, 48-19, 53-13, 37-22; R. Girish (Rlys) bt Manav Panchal (Mah) 40-19, 52-20, 9-52, 53-45, 47-0; Mithil Shinde (Mah) bt Subrat Das (Orissa) 29-39, 33-11, 29-13, 1-46, 39-11, 36-5; Sahil Khan (Mah) bt Bala Krishna (AP) 35-1, 31-4, 5-32, 35-26, 38-13; Anuj Mahajan (Mah) bt Shrikant Srirambhat (Mah) 42-16, 39-30, 42-17, 49-2; Devendra Joshi (PSPB) bt Vishal Gehani (Mah) 59-0, 41-9, 56-8, 53(51)-0; Devendra Joshi (PSPB) bt Gurdit Singh (Delhi) 44-21, 44-4, 6-33, 54-33, 48-17; Priyank Jaiswal (MP) bt Sahil Khan (Mah) 52-26, 44-42, 49-15, 16-42, 60-7; Mithil Shinde (Mah) bt M.B. Asuthosh (AP) 51-26, 22-31, 43-15, 25-13, 49-31; Anant Dixit (UP) bt Zubair Ali (MP) 31-45, 29-15, 46-45, 32-10, 40-26; Vivek Chopra (Pun) bt Sunil Jain (Mah) 48-16, 36-35, 27-36, 44(44)-9, 39-5; R. Girish (Rlys) bt Anupan Jha (Bih) 18-39(39), 26-48, 55-14, 47-16, 38-0, 30-22; Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Sushant Khade (Mah) 35-24, 34-14, 39-7, 41-15; Prathamesh Sawant (Mah) bt Gaurav Jaisinghani (Mah) 26-19, 40-7, 38-17, 3-33, 11-40, 47-17; Prathamesh Sawant (Mah) bt Anuj Mahajan (Mah) 50-0, 33-32, 29-41, 40-26, 23-33, 30-1; Shivam Arora (Bih) bt Prathamesh Sawant (Mah) 42-23, 42-5, 52-11, 43-0; Sumit Saldurkar (Mah) bt Kamlesh Chawla (Mah) 17-26, 36-17, 39-26, 36-4, 27-16; Shivam Arora (Bih) bt Chandu Kansodaria (Mah) 47-14, 19-31, 47-31, 16-24, 39-3, 22-19; Chandu Kansodaria (Mah) bt Abhinav Kripalu (Mah) 42-28, 6-30, 41-1, 39-18, 21-50, 49-27; Sandeep Gulati (Delhi) bt Arun Barve (Mah) 45-22, 42-0, 52-10, 47-16; Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Harsh Thacker (Mah) 38-11, 38-8, 47-7, 17-43, 41-9; Nitesh Madan (Mah) bt Shahbaaz Khan (Mah) 44-15, 13-44, 40-13, 27-11, 29-17; Gurdit Singh (Delhi) bt Biren Shah (Mah) 12-43, 43-30, 26-33, 7-43, 35-10, 33-16, 37-9; Ashwin Deshmukh (Mah) bt Akhil Sayed (Mah) 50-24, 30-16, 50-22, 24-25, 29-47, 3-41, 48-30; Raj Khandwala (Mah) bt Pratik Vaidya (Mah) 8-30, 31-11, 45-6, 16-29, 43-10, 47-40; Anupam Jha (Bih) bt I.S. Malik (UP) 30-6, 53-13, 29-34, 20-45, 29-36, 36-19, 37-20; Hemanth Kumar (Rlys) bt Anmoldeep Singh (Pun) 49-12, 38-34, 16-39, 42-22, 34-35, 48-35.


    Jagdale, Kohli in main draw 

    Mahesh Jagdale and Pawan Kohli of Maharashtra lived dangerously before qualifying for the main draw, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Monday. 

    Both the state cueists registered 4-2 wins in their third and final qualifying rounds after leading 3-1 in their respective matches. 

    Khar Gymkhana’s Kohli beat Nihar Chavan of MIG 33-10, 36-14, 11-39, 42-12, 34-44, 41-8 after enduring a late challenge, while Jagdale overcame Thane lad Abhishek Soparkar 34-14, 19-40, 38-33, 51-21, 18-37, 41-34 after snatching a tight third frame and sealing the win in the crucial sixth frame that ended in a black ball tie, after they were level at 34-all. 

    B.V. Rathod of Andhra Pradesh, who shocked R. Girish in the second round on Sunday, rolled on as he upset Gaurav Prabhu of MIG 4-2 to join Kohli and Jagdale in the main draw. 

    I.V. Rajiv, also of Andhra Pradesh, also entered the main draw following another 4-2 win over Anmoldeep Singh of Punjab. 

    In contrast, Arun Agrawal of Maharashtra registered impressive back-to-back wins to advance to the third and final qualifying round. 

    Results: 

    3rd Rd: Pawan Kohli (Mah) bt Nihar Chavan (Mah) 33-10, 36-14, 11-39, 42-12, 34-44, 41-8; B.V. Rathod (AP) bt Gaurav Prabhu (Mah) 35-1, 42-2, 44-24, 17-31, 14-39, 40-27; Mahesh Jagdale (Mah) bt Abhishek Soparkar (Mah) 34-14, 19-40, 38-33, 51-21, 18-37, 41-34; I.V. Rajiv (AP) bt Anmoldeep Singh (Pun) 34-9, 39-28, 48-0, 22-48, 40-45, 40-27. 

    2nd Rd:

    Abhishek Bora (Mah) bt Ashit Pandya (Mah) 36-13, 31-8, 44-0, 25-35, 19-27, 11-38, 35-19; I.V. Rajiv (AP) bt Dependra Pinkyar (Mah) 40-8, 17-26, 39-5, 34-7, 43-12; Nihar Chavan (Mah) bt M.B. Asuthosh (Hyd) 15-52, 26-16, 29-37, 18-43, 40-8, 36-1, 48-40; Abhishek Soparkar (Mah) bt Vishal Madan (Mah) 38-11, 52-0, 39-20, 37-27; Arun Agrawal (Mah) bt Bala Krishna (AP) 42-5, 49-18, 45-24, 30-51, 39-1; Viren Sharma (MP) bt Priyank Jaiswal (MP) 12-43, 36-9, 48-34, 29-19, 23-34, 33-27. 

    1st Rd:

    Vishal Gehani (Mah) bt Abhijeet More (Mah) 34-20, 16-41, 42-31, 19-46, 41-9, 47-20; Ashwin Deshmukh (Mah) bt Umesh Barve (Mah) 30-2, 33-6, 25-44, 39-36, 12-52, 47-5, 52-2; Arun Agrawal (Mah) bt Bhavesh Chaturvedi (Mah) 46-3, 42-65, 34-18, 50-43, 29-17. 

    Double Elimination Rd:

    Anupam Jha (Bih) bt Nitesh Madan (Delhi) 30-11, 37-36, 44(44)-7, 27-37, 39-15; Ashit Pandya (Mah) bt Bhavesh Chaturvedi (Mah) 12-44, 36-11, 37-11, 39-15, 39-15; Vishal Madan (Mah) bt Arun Kumar (Mah) 20-52, 1-68(34), 38(38)-0, 27-32, 38-4, 48-8, 31-18; Rishad Bharda (Mah) bt Siddharth Sogani (Mah) 13-37, 5-40, 43-29, 47-27, 31-19, concd; R. Girish (Rlys) bt Atamash Saifi (Delhi) 49-7, 33-1, 30-40, 28-36, 22-42, 46-10, 38-26; Abhinav Edke (Mah) bt Vishal Madan (Mah) 38-20, 47-9, 1-47, 47-30, 37-9; Sumit Saldurkar (Mah) bt Pushpendra Singh Brar (MP) 29-35, 30-14, 39-29, 44-18, 36-24; Atamash Saifi (Delhi) bt Kartik Jhaveri (Mah) 7-32, 38-1, 50-11, 26-9, 40-16; Vikas Kandari (Utk) bt Umesh Barve (Mah) 61-0, 31-16, 50-12, 55(32)-0; Hemanth Kumar (Rlys) bt Dependra Pinkyar (Mah) 54-21, 14-38, 12-37, 34-30, 29-19, 43-10; Hemanth Kumar (Rlys) bt Vishal Madan (Mah) 32-29, 48-0, 34(32)-12, 46-19.  


     Jayesh Salvi (MAH)

    Girish, Gulati shocked 

    Favourites R. Girish of Railways and Sandeep Gulati of Delhi suffered shock second round defeats, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Sunday. 

    Little known B.V. Rathod of Andhra Pradesh initiated the slide of the fancied when he beat Girish in a 4-3 thriller, after leading 3-1. Girish kept his hopes alive by snatching the fifth and sixth frames on the black, but Rathod surprised his opponent in the decider with another nail-biting black ball finish. 

    Another anonymous cueist Yagnesh Merai of Gujarat upset Gulati with a significant 4-2 win, after leading 3-1, to advance to the final qualifying round. 

    Jayesh Salvi of Maharashtra completed the day of upsets when he beat Sunil Jain of Elphinstone Cricket Club 4-0. 

    The significant second round winners were Rovin D’Souza, Manav Panchal and Gaurav Jaisinghani, all of Maharashtra, R. Santosh of Karnataka and K. Venkatesh of Railways. 

    Results:

     2nd Rd: B.V. Rathod (AP) bt R. Girish (Rlys) 12-39, 40-15, 36-20, 47-20, 37-40, 28-32, 39-33; Gaurav Prabhu (Mah) bt Kartik Jhaveri (Mah) 42-29, 16-44, 16-28, 29-38, 42-22, 40-32, 44-0; Subrata Das (Orissa) bt Avish Garg (UP) 36-29, 22-33, 35-17, 33-43, 30-14, 13-37, 32-9; R. Santosh (Kar) bt Shahbaaz Khan (Mah) 31-41, 54(47)-0, 42-16, 1-43(37), 40-15, 44-11; K. Venkatesh (Rlys) bt Hemanth Singh (AP) 37-5, 49-25, 30-8, 32-24; Jayesh Salvi (Mah) bt Sunil Jain (Mah) 26-18, 40-37, 46-19, 31-14; Gaurav Jaisinghani (Mah) bt Prabdeep Singh (Mah) 30-2, 11-42, 47-33, 8-38, 26-14, 46-8; Manav Panchal (Mah) bt Ishmit Singh Malik (UP) 40-1, 38-22, 52-13, 32-21; Rovin D’Souza (Mah) bt Siddharth Sogani (Mah) 50-9, 56-16, 47-12, 46-11; Yagnesh Merai (Guj) bt Sandeep Gulati (Delhi) 34-11, 36-14, 22-49, 33-20, 0-56, 36-22; Ankit Kariwal (WB) bt Raj Khandwala (Mah) 44-25, 49-27, 41-5, 34-22.  

    1st Rd:

    Devendra Joshi (PSPB) bt M. Prabhakar (Kar) 42-3, 42-2, 37-36, 58(46)-0; Priyansh Jaiswal (MP) bt Sumit Kataria (Mah) 37-6, 18-28, 20-38, 48-24, 32-28, 42-9; Rahul More (Mah) bt Abhinav Kripalu (Mah) 39-5, 44-15, 31-51, 16-51, 34-21, 31-9; Vishal Madan (Mah) bt Ajit Kaneriwala (Mah) 45-4, 33-1, 56-14, 47-6; Pawan Kohli (Mah) bt Manmeet Bhatia (Delhi) 42-17, 44-16, 13-45, 12-38, 15-37, 35-29, 47-5; Shahbaaz Khan (Mah) bt Rajeev Tilara (UP) 39-18, 33-20, 13-34, 9-37, 32-23, 39-12; Aseem Arora (Har) bt Amit Jadhav (Mah) 64-12, 32-22, 54-57, 17-28, 32-9, 41-23; Viren Sharma (MP) bt Y.G. Supreet (Kar) 24-32, 40-10, 50-14, 51-32, 42-13; Shivam Arora (Bih) bt Zareer Shroff (Mah) 51-33, 36-15, 33-34, 40-26, 51-20; Shakil Ahmed (Rlys) bt Akhil Sayed (Mah) 46-13, 29-9, 44-21, 27-46, 30-17; Anand Raghuvanshi (Mah) bt Aakash Srivastava (UP) 40-0, 21-32, 44-17, 31-20, 41-0; Chandresh Shah (Mah) bt Zubair Ali (MP) 40-11, 42-1, 29-10, 39-21; Chirag Mehta (Mah) bt Kamal Bist (Utk) 34-2, 51-34, 43-15, 23-21; Vikas Kandari (Utk) bt Pankaj Singh (Mah) 39-23, 29-15, 33-7, 44-7; Abhishek Soparkar (Mah) bt Hemanth Kumar (Rlys) 33-13, 5-49, 44-0, 35-22, 15-41(41), 1-37, 36-22; Yagnesh Merai (Guj) bt Abhi Wadhwani (MP) 57-17, 8-38, 37-27, 23-48, 42-15, 25-33, 41-4; Zubin Leninwala (Mah) bt Gurdit Singh (Delhi) 44-9, 14-36, 20-51, 23-38, 56-10, 42-2, 43-20; Abhishek Bora (Mah) bt Sahil Khan (Mah) 42-6, 11-49, 37-6, 53-29, 33-32; Sumit Saldurkar (Mah) bt Harsh Thacker (Mah) 13-42, 55-17, 40-7, 37-13, 37-16; Varun Kumar (TN) bt Prathamesh Sawant (Mah) 31-38, 25-16, 23-33, 42-20, 40-12, 35-0; Raj Khandwala (Mah) bt Rechard Ropal (AP) 45-33, 45-40, 40-2, 18-10; Aashit Pandya (Mah) bt D. Jhaveri 50-9, 40-30,21-36, 35-32, 11-49, 10-37, 42-13; Sushant Khade (Mah) bt Hitesh Kotwani (Mah) 9-53, 40-13, 50-33, 4-45, 39-25, 31-68, 41-9. 

    Double Elimination Rd:

    Akhil Sayed (Mah) bt Pankaj Singh (Mah) 44-15, 29-25, 34-35, 43-5, 2-35, 39-21; Malkeet Singh (UP) bt Sasha Shambi (Kar) 47-12, 46-8, 0-39, 47-8, 18-45, 27-8; Nikhil Pise (Kar) bt Naimesh Jadav (Guj) 19-28, 45-16, 41-14, 33-12, 20-52, 1-38, 40-13; Gurdit Singh (Delhi) bt Avinash Gaikwad (Mah) 26-45, 11-23, 53-0, 36-26, 15-36, 44-9, 51-10; Harsh Thacker (Mah) bt Hitesh Kotwani (Mah) 34-1, 36-9, 38-36, 4-42, 4-40, 32-1; Hemant Kumar bt Ajit K. 46-0, 35-6, 35-10, 51-1; Aditya Singh Rajawat (Kar) bt Jigar Shah (Mah) 32-1, 36-11, 47-11, 36-48, 14-43, 62-25;  Aditya Singh Rajawat (Kar) bt Arun Madhu (Raj) 47-19, 17-37, 32-15, 45-8, 29-18; Pushpendra Singh Brar (MP) bt Sagar Jain (Mah) 10-32, 31-2, 36-27, 43-5, 30-28; Amoldeep Singh (Pun) bt Arun Kumar (Mah) 55-18, 32-43, 39-19, 37-38, 57-13, 33-19; Atamash Saifi (Delhi) bt Rajeev Tilara (UP) 1-56, 38-49, 34-15, 34-10, 19-32, 40-14, 40-7; Sumit Kataria (Mah) bt Y.G. Supreeth (Kar) 46-9, 30-25, 46-7, 41-15.


    Khaneja, Sherazi qualify

    Badami battles his way into main draw

     

    Rajat Khaneja of Chandigarh and Mundir Sherazi of Karnataka registered crucial wins in the double elimination round to qualify for the main draw, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, co-hosted by Elphinstone Cricket Club, on Saturday. 

    Khaneja rallied from a 0-3 deficit to surge to a spectacular 22-42, 17-28, 30-38, 40-10, 36-9, 41-32, 42-13 win over Nikhil Pise of Karnataka in the most thrilling match of the day.

    Sherazi fashioned two back-to-back wins for his resurrection, and was joined by Aman Goel of Haryana and Manjot Singh of Punjab who also registered back-to-back wins in the double elimination round.

    Maharashtra snooker champion Hasan Badami, who was shocked by Abdur Rehman in the final qualifying round, registered a crucial 4-1 win over state mate Mayank Bhavsar to also make it to the main draw from the double elimination round.

    Among the significant first round winners were, India sub junior No. 3 Ishpreet Singh Chadha, Sunil Jain and Yogesh Sharma, all of Maharashtra, Hemant Singh of Andhra Pradesh, K. Venkatesh of Railways and Nitesh Madan of Delhi.

    Results:

     1st Rd: Prabdeep Singh (Mah) bt Anuj Mahajan (Mah) 43-19, 47-16, 3-34, 47-22, 40-38; Sunil Jain (Mah) bt Pratik Vaidya (Mah) 40-24, 44-31, 48-42, 28-1; Yogesh Sharma (Mah) bt Chandu Kansodaria (Mah) 4-42, 59-0, 37-11, 33-25, 43-11; Hemant Singh (AP) bt Arun Barve (Mah) 32-25, 31-14, 37-22, 18-38, 43-7; Nihar Chavan (Mah) bt Rishad Bharda (Mah) 45-21, 28-21, 43-35, 48-16; Jayesh Salvi (Mah) bt Sharad Kumar (Delhi) 53-5, 45-4, 16-41, 9-29, 13-38, 27-15, 50-10; K. Venkatesh (Rlys) bt Jagdish Khade (Mah) 28-18, 28-8, 42-15, 50-15; Nitesh Madan (Delhi) bt Sanjay Shah (Guj) 45-13, 36-24, 32-14, 54-17; Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Pushpendra Singh Brar (MP) 32-21, 30-21, 35-0, 19-35, 41-15. 

    Double Elimination Rd:

    Hasan Badami (Mah) bt Mayank Bhavsar (Mah) 18-39, 41-16, 34-5, 48-19, 46-15; Mundir Sherazi (Kar) bt Vimal Thakker (Mah) 54-15, 33-16, 30-13, 24-46, 23-38, 30-10; Anupam Jha (Bih) bt Uday Shah (Mah) 34-0, 27-17, 44-1, 42-1; Manjot Singh (Pun) bt Kartikeya Sharma (Mah) 21-29, 51-13, 32-51, 39-14, 64(33)-1, 15-31, 59(58)-0; Kartikeya Sharma (Mah) bt V. ‘Raja’ Subramaniam (Mah) 33-39, 39-31, 50-8, 42-15, 37-10; Mukund Bharadia (Mah) bt Aditya Agrawal (Mah) 36-26, 35-5, 18-36, 45-3, 25-4; Karan Dhir (Har) bt Piyush Khushwaha (MP) 24-31, 45-8, 45-16, 12-44, 15-28, 25-3, 49-16; Vimal Thakkar (Mah) bt Adit Raja (Mah) 43-1, 52-8, 39-30, 18-39, 17-34, 23-34, 34-24; Nikhil Pise (Kar) bt Amanpreet Singh Padam (Mah) 33-21, 35-18, 38-21, 6-45, 57(57)-0; Vivek Chopra (Pun) bt Rechard Ropal (AP) 20-30, 48-12, 42-1, 39-29, 41-0; Mukund Bharadia (Mah) bt Sufiyan Ahmed (Kar) 33-30, 35-43, 50-15, 16-41, 32-45, 62-6, 53-1; Aman Goel (Har) bt Reza Merchant (Mah) 42-10, 45-6, 28-24, 53-41; Reza Merchant (Mah) bt Sudin Maldani (Kar) 29-15, 54-7, 47-37, 7-35, 35-28; Rahul Narang (Mah) bt Samay Wadhwan (Mah) 33-29, 14-37, 42-9, 32-0, 10-35, 29-22; Mohd. Mueen (TN) bt Dhaval Makwana (Guj) 8-42, 42-17, 36-27, 35-23, 47-25; Arun Barve (Mah) bt Jagdish Khade (Mah) 53-25, 51-17, 30-29, 21-30, 43-39; Rajat Khaneja (Chd) bt Nikhil Pise (Kar) 22-42, 17-28, 30-38, 40-10, 36-9, 41-32, 42-13; Manjot Singh (Pun) bt Mitang Soni (Mah) 42-8, 47-15, 27-37, 44-8, 6-51, 40-29; Pratik Vaidya (Mah) bt Sharad Kumar (Delhi) 38-26, 39-17, 0-40, 25-20, 16-24, 42-24; Mundir Sherazi (Kar) bt Rahul Narang (Mah) 45-0, 39-18, 36-0, 39-23; Aman Goel (Har) bt Nilesh Patankar 39-18, 35-29, 29-34, 11-43, 39-6, 35-19.


    Rehman shocks Badami

    Sitwala escapes to victory 

    Abdur Rehman shocked Maharashtra snooker champion Hasan Badami in a 4-3 thriller to storm into the main draw of the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, being held under the auspices of the Billiards & Snooker Association of Maharashtra (BSAM), on Friday. 

    Rehman of Islam Gymkhana snatched a 37-7, 32-19, 0-43, 1-57, 34-28, 17-19, 39-19 for one of the biggest upsets in the competition. Badami, though, did not go down without a fight. Trailing 0-2, he staged a brilliant comeback to draw level with two significant breaks, a 41 in the third frame and 31 in the fourth. He restored parity again by winning a tight sixth frame before Rehman capitalized on a slender lead in the decider to take the match away on an action-packed day. 

    Title contender Dhruv Sitwala of Petroleum Sports Promotion Board utilized his vast experience to rally from a 1-3 deficit to overcome Vashi lad Kartikeya Sharma 20-29, 17-50, 37-17, 26-34, 35-9, 40-23, 47-22 in another riveting third round clash. 

    In other third round ties that went down to the wire, Jasim Tawin of Karnataka beat Rajat Khaneja of Chandigarh 46-22, 35-33, 56-18, 11-45, 5-39, 3-41, 31-8, while Vijay Goel of Delhi prevailed over Manjot Singh of Punjab 56-0, 16-46, 36-8, 32-38, 10-39, 60-10, 41-10. 

    The others to advance to the main draw were, India sub junior snooker champion Dhwaj Haria of Gujarat, former Maharashtra snooker champion Nikhil Ootam, Kabil Badami, Ashok Shandilya and Maharashtra junior No. 1 Jaiveer Dhingra. 

    Results:

     3rd Rd:

    Jasim Tawin (Kar) bt Rajat Khaneja (Chd) 46-22, 35-33, 56-18, 11-45, 5-39, 3-41, 31-8; Kabil Badami (Mah) bt Mundir Shirazi (Kar) 37-27, 35-22, 37-22, 12-44, 33-21; Ashok Shandilya (Rlys) bt Naimesh Jadhav (Guj) 12-40, 42-23, 22-44, 37-21, 58(52)-12, 36-17; Nikhil Ootam (Mah) bt Samay Wadhwan (Mah) 37-14, 35-31, 47-18, 43-23; Vijay Goel (Delhi) bt Manjot Singh (Punjab) 56-0, 16-46, 36-8, 32-38, 10-39, 60-10, 41-10; Jaiveer Dhingra (Mah) bt Mayank Bhavsar (Mah) 32-11, 24-34, 50-1, 45-21, 39-18; Mitang Soni (Mah) bt Zain Fezi (Mah) 44-1, 35-8, 2-36, 52-20, 36-7; Dhruv Sitwala (PSPB) bt Kartikeya Sharma (Mah) 20-29, 17-50, 37-17, 26-34, 35-9, 40-23, 47-22; Abdur Rehman (Mah) bt Hasan Badami (Mah) 37-7, 32-19, 0-43(41), 1-57(31), 34-28, 17-19, 39-19; Pulkit Thukral (Delhi) bt Rajiv Kumar (Bih) 28-17, 36-25, 26-18, 35-0; Vipin Premi (UP) bt Aditya Agrawal (Mah) 0-44, 42-12, 52-14, 42-0, 22-46, 37-7; Aayush Kumar (Pun) bt Malkeet Singh (UP) 44-1, 37-13, 50-14, 32-30; Dhwaj Haria (Guj) bt Sufiyan Ahmed (Kar) 63-8, 48-8, 21-46, 34-6, 47-8.  

    2nd Rd:

    Sudin Maldani (Kar) bt Devendra Dongre (Mah) 16-38, 32-5, 37-27, 30-11, 32-21; Aditya Singh Rajawat (Kar) bt Ranbir Roy (Bih) 28-16, 39-26, 34-26, 43-16; Naimesh Jadhav (Guj) bt Dhawal Makwana (Guj) 28-18, 23-12, 34-25, 50-13; Nilesh Patankar (Mah) bt Karan Agarwal (Mah) 44-4, 39-25, 25-1, 33-0; Aayush Kumar (Pun) bt K. Nanda Kumar (TN) 67-4, 47-18, 36-10, 17-35, 42-49, 19-39, 48-1; Jaiveer Dhingra (Mah) bt Naman Agrawal (Mah) 52-18, 45-0, 8-36, 39-0, 40-14. 

    1st Rd:

    Ishmit Singh Malik (UP) bt Nippun Arora (Chd) 48-19, 28-32, 31-24, 37-15, 36-12; R. Girish (Rlys) bt Anupam Jha (Bih) 34-8, 36-21, 12-47, 59-7, 31-30; Gaurav Prabhu (Mah) bt Nitesh Madan (Delhi) 21-46, 51-37, 39-9, 44-24, 37-22; Pawan Kohli (Mah) bt Manmeet Bhatia (Delhi) 42-17, 44-16, 13-45, 12-38, 15-37, 35-29, 47-5; Shahbaz Khan (Mah) bt Rajeev Tilara (UP) 39-18, 33-20, 13-34, 9-37, 32-23, 39-12; Aayush Kumar (Pun) bt Rahul Patel (Guj) 44-16, 43-8, 46-1, 47-0; R. Santosh bt Altamash Saifi (Delhi) 8-43, 33-17, 51-10, 21-43, 16-25, 38(27unf)-30, 36-18. 

    Double Elimination Rd:

    Malkeet Singh (UP) bt Karan Dhir (Har) 40-27, 29-20, 51-10, 35-8; Aman Goyal (Har) bt Shailesh Rao (Mah) 47-14, 34-22, 45-29, 37-20; Adit Raja (Mah) bt T. Alim (Mah) 35-13, 46-4, 45-23, 40-30; Sasha Shambi (Kar) bt Rajiv Kumar (Bih) 40-1, 52-5, 44-23, 35-29; B.V. Rathod (AP) bt V. Saha 34-25, 45-10, 53-14, 46-32; Kekoo Nicholson (Mah) bt Snehal Mehta (Mah) 44-18, 48-1, 33-18, 38-26; Kartik J. bt Sanjay Shah (Guj) 3-41, 46-9, 11-33, 36-13, 69-27, 46-16; V. ‘Raja’ Subramaniam (Mah) bt Manoj Kasare (Mah) 52-23, 36-22, 46-15, 37-14; Mitang Soni (Mah) bt Shekhar Surve (Mah) 46-34, 29-13, 6-37, 39-8, 34-27; Jigar Shah (Mah) bt Subhash Jog (Mah) 36-10, 2-40, 33-14, 38-36, 56-20; Hasan Badami (Mah) bt Devendra Shitut (Mah) 42-0, 35-26, 38-34, 35-11; V. ‘Raja’ Subramaniam (Mah) bt Poras Shah (Mah) 44-19, 45-27, 38-2, 41-26; Mayank Bhavsar (Mah) bt Mayur Sanghvi (Mah) 33-5, 55-65, 20-33, 45-32, 40-20, 8-40, 32-20; Nikhil Pise (Kar) bt Naimesh Jadhav (Guj) 19-28, 45-16, 41-14, 33-12, 20-52, 1-38, 40-13; Mayur Sanghvi (Mah) bt Mani Kishore (AP) 54-9, 49-16, 42-4, 55-7; Shailesh Rao (Mah) bt Rahul Sachdev (Mah) 23-14, 31-24, 34-24, 35-19; Arun Madhu (Raj) bt Kekoo Nicholson (Mah) 11-46, 55-32, 26-33, 18-32, 24-10, 27-16, 36-32; Mithil Shinde (Mah) bt Vishal Vaya (Mah) 38-24, 5-36, 40-10, 26-17, 41-49, 39-21; Rajat Khaneja (Chd) bt Mohd. Mueen (TN) 35-9, 41-15, 56-44, 36-32; Subhash Jog (Mah) bt Shivam Mehta (Mah) 34-16, 2-40, 21-35, 43-20, 45-29, 23-13; Devendra Shitut (Mah) bt Naman Agarwal (Mah) 33-21, 55-34, 32-33, 37-35, 8-41, 21-52, 35-15.


    Kumar, Gandhi qualify

    Madan, Sharma also enter main draw

     

    Dilip Kumar of Tamil Nadu and Abhimanyu Gandhi of Gujarat registered contrasting wins to qualify for the main draw, in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, being held under the auspices of the Billiards & Snooker Association of Maharashtra (BSAM), on Thursday. 

    Playing their third and final qualifying round, Kumar overcame Nilesh Patankar of Maharashtra 4-3, while Gandhi halted Reza Merchant, also of Maharashtra, with a 4-0 win to qualify from Group 4. 

    Kumar got off to a good start to lead 2-1. But he faltered in the fourth and fifth frames as Patankar kept his hopes alive by snatching a 3-2 lead. 

    Joining Kumar and Gandhi in the next phase were Divya Sharma of Haryana and Varun Madan of Delhi who registered impressive wins to qualify from Group 8. 

    Meanwhile, Aditya Agrawal of Maharashtra, Rajat Khaneja of Chandigarh and Jasim Tawin of Karnataka advanced to the third round. 

    Results: 

    3rd Rd: Dilip Kumar (TN) bt Nilesh Patankar (Mah) 36-3, 1-35, 37-12, 22-36, 20-29, 42-3, 35-29; Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Reza Merchant (Mah) 40-1, 49(40)-0, 35-12, 40-6; Varun Madan (Delhi) bt Aditya Singh Rajawat (Kar) 39-24, 16-50, 45(31)-0, 20-39, 52-1, 47-15; Divya Sharma (Har) bt Jigar Shah (Mah) 51-39, 59(25)-9, 41-21, 43-14. 

    2nd Rd: Aditya Agrawal (Mah) bt Pratyush Somaiyajula (Mah) 34-22, 45-17, 56-0, 10-46, 30-22; Vipin Premi (UP) bt Mahadeo Bhogle (Mah) 31-32, 0-35, 34-22, 52-8, 45-17, 41-9; Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Shailesh Rao (Mah) 33-24, 39-17, 21-28, 42-0, 40-22; Divya Sharma (Har) bt Arun Madhu (Raj) 30-18, 43-9, 40-27, 23-33, 25-33, 37-5; Jigar Shah (Mah) bt Kekoo Nicholson (Mah) 35-21, 21-41, 33-5, 51-32, 13-39, 37-15; Reza Merchant (Mah) bt Sanjeev Shah (Mah) 1-51, 9-40, 42-19, 35-6, 30-8, 10-40, 36-10; Rajat Khaneja (Chd) bt Amanpreet Singh Padam (Mah) 34-23, 51(39)-0, 51-10, 43-7; Jasim Tawin (Kar) bt Parimal Barot (Mah) 32-21, 40-2, 44-12, 15-34, 41-7. 

    1st Rd: Divya Sharma (Har) bt Shivam Mehta (Mah) 43-4, 44-2, 40-20, 38-15. 

    Double Elimination Rd: Mukund Bharadia (Mah) bt Pankaj Nandenwar (MP) 58-16, 14-36, 40-8, 60-1, 18-31, 42-35; Mayur Sanghvi (Mah) bt Shyam Kotak (Mah) 54-13, 32-20, 13-38, 38-30, 41-19; Subhash Jog (Mah) bt Ranbir Roy  (Bihar) 22-50, 41-21, 26-33, 7-46, 30-17, 50-14, 40-27; Divesh Gangwani (Mah) bt Manjeet Singh Bhomar (Mah) 32-3, 28-43, 37-9, 20-41, 47-45, 40-9; Mahadeo Bhogle (Mah) bt Farhad Tengra (Mah) 33-24, 4-35, 31-37, 32-15, 47-37, 19-32, 53(37)-0; Devendra Shitut (Mah) bt Hasneet Arora (Har) 9-45, 30-8, 26-17, 33-19, 26-38, 45-11; Dhawal Makwana (Guj) bt Roshan Shreshth (Har) 37-15, 39-46, 39(29)-1, 35-10, 25-32, 40-17; Naman Agarwal (Mah) bt Harsh Singh (UP) 37-1, 41-17, 50-31, 37-13; Amanpreet Singh Padam (Mah) bt Kirti Parekh (Mah) 1-41, 52-27, 8-38, 41-9, 36-43, 32-8, 36-8; Pratyush Somaiyajula (Mah) bt Megh Shah (Mah) 38-11, 38-24, 35-6, 39-15.


    Shandilya, Badami survive scare

    UP’s Malkeet Singh fires tournament’s highest break of 73 

    Fancied Ashok Shandilya and Hasan Badami were forced into the decider before advancing in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, being held under the auspices of the Billiards & Snooker Association of Maharashtra (BSAM), on Wednesday. 

    Railway cueist Shandilya endured a spectacular late challenge from Mohammed Mueen of Tamil Nadu after leading by a comfortable 3-0 margin. Mueen ignored the huge deficit and his opponent’s enviable reputation with a latter half burst that kicked off with a black ball win in the crucial fourth frame that surprised a complacent Shandilya. But Shandilya’s vast experience came to the fore in the decider as he snatched a crucial lead with a significant break and took the match away. 

    Maharashtra senior snooker champion Badami also endured a surprise challenge from PJ Hindu Gymkhana cueist Shyam Kotak before snatching a 4-3 win in another thriller. Kotak frittered away a 3-2 lead after earlier surging ahead 2-1 with a black ball finish in the third frame. 

    Manjot Singh of Punjab ended an exciting day of close encounters with another riveting 4-3 win over formidable V. ‘Raja Subramaniam of Matunga Gymkhana. Trailing 1-3, a determined ‘Raja’ fought back brilliantly to draw level and force the decider before Singh capitalized on a significant lead to seal the win. 

    Malkeet Singh of Uttar Pradesh fired the tournament’s highest break of 73, two short of the maximum, en route to an impressive 4-2 win over Sasha Shambi of Karnataka. 

    Results: 

    2nd Rd: Varun Madan (Delhi) bt Sushrut Pandya (Mah) 44(40)-5, 40-7, 40(40)-0, 34-9; Kartikeya Sharma (Mah) bt Shekhar Surve (Mah) 19-31, 39-0, 24-29, 26-8, 49-39, 32-22; Mundir Sherazi (Kar) bt Rahul Narang (Mah) 38-1, 48-4, 20-28, 48-26, 60-6; Abdur Rehman (Mah) bt Mani Kishore (AP) 49-1, 44-2, 37-6, 45-5; Manjot Singh (Punjab) bt V. ‘Raja’ Subramaniam (Mah) 40-17, 33-13, 27-33, 45-34, 10-47, 19-44, 35-14; Hasan Badami (Mah) bt Shyam Kotak (Mah) 39-0, 0-32, 36-39, 35-26, 16-29, 37-4, 44-27; Vijay Goel (Delhi) bt Manoj Kasare (Mah) 23-19, 11-31, 33-6, 1-38, 40-12, 34-46, 50-6; Samay Wadhwan (Mah) bt Iqbal Rokadia (Mah) 47-7, 52-12, 39-23, 50-17; Dilip Kumar (TN) bt Cyrus Mistry (Mah) 41-23, 26-50, 64(41)-0, 35-2, 45-13; Ashok Shandilya (Rlys) bt Mohd. Mueen (TN) 56-0, 40-13, 55-19, 26-31, 8-40, 28-51, 40-9; Nilesh Patankar (Mah) bt Karan Agarwal (Mah) 44-4, 39-25, 25-1, 33-0; Naimesh Jadhav (Guj) bt Dhaval Makwana (Guj) 28-18, 23-12, 34-25, 50-13; Malkeet Singh (UP) bt Sasha Shambi (Kar) 1-29, 49-0, 7-27, 42-23, 83(73)-0, 39-4. 

    Double Elimination Rd:

    Abdur Rehman (Mah) bt Hasneet Singh (Har) 45-27, 44-18, 33-10, 34-20; Ashok Shandilya (Rlys) bt Nikhil Pise (Kar) 46-32, 46-11, 61-17, 12-41, 16-34, 30-22; Ayush Kumar (Punjab) bt Rahul Patel (Guj) 44-16, 43-8, 46-1, 47-0; Kabil Badami (Mah) bt C. Jadhav (Mah) 51-15, 34-15, 41-1, 46-27; Nilesh Patankar (Mah) bt Aman Goyal (Har) 39-20, 11-35, 8-56, 35-17, 37-14, 47-14; Asutosh Padhy (Orissa) bt Anish Jhaveri (Mah) 33-40, 44-24, 29-35, 31-28, 51-12, 35-17; Mohd. Mueen (TN) bt Avinesh Shah (Mah) 20-32, 44-27, 58-4, 37-11, 55-15; K. Nanda Kumar (TN) bt Karan Dhir (Har) 40-6, 46-44, 23-33, 11-41, 46-9, 41-35; Shekhar Surve (Mah) bt Zulfi Saria (Mah) 45-17, 41-14, 27-15, 33-10; Rahul Sachdev (Mah) bt Kunal Kothekar (Delhi) 45(38)-0, 46-4, 49-6, 59(59)-0; Naimesh Jadhav (Guj) bt Kirti Parekh (Mah) 33-9, 25-45, 44-17, 44-20, 24-9; Sanjiv Shah (Mah) bt Sudin Maldani (Kar) 19-43, 31-28, 59-34, 48-9, 37-1; Kartikeya Sharma (Mah) bt Poras Shah (Mah) 48-29, 41-35, 31-23, 39-21; Malkeet Singh (UP) bt Piyush Kushwala (MP) 47-1, 30-46, 57-22, 35-19, 23-32, 26-9; Shailesh Rao (Mah) bt Hardik Vyas (Mah) 31-57, 41-16, 33-4, 31-11, 49-18; V. ‘Raja’ Subramaniam (Mah) bt Vilash Upsham (Mah) 33-40, 48-25, 40-22, 29-26, 53-11; Rajat Khaneja (Chd) bt Roshan Shresth (Har) 32-18, 11-46, 33-58, 45-19, 36-29, 33-18; Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Devendra Dongre (Mah) 36-7, 35-32, 35-20, 43-9; Manjot Singh (Pun) bt Mitang Soni (Mah) 36-10, 29-19, 36-11, 39-19; Devendra Dongre (Mah) bt Hardik Vyas (Mah) 45-17, 40-27, 23-45, 31-18, 8-29, 33-32; Jaiveer Dhingra (Mah) bt Naman Agarwal (Mah) 52-18, 45-0, 8-36, 39-0, 40-14; Ranbir Roy (Bihar) bt Snehal Mehta (Mah) 44-17, 40-11, 45-11, 7-42, 43-14; Kekoo Nicholson (Mah) bt Subhash Jog (Mah) 29-40, 46-8, 11-28, 36-10, 42-7, 41-3.


     

    National 6-Red Snooker at PJ Hindu Gymkhana

    BSAM honours State players 

    The country’s leading men and women cueists will feature in the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, being held under the auspices of the Billiards & Snooker Association of Maharashtra (BSAM), from May 28 to June 10. 

    Following the huge number of entries, matches will also be played at the Elphinstone Cricket Club, VT. 

    Defending champion Shahbaaz Khan, Dhruv Sitwala, Devendra Joshi and Manan Chandra of Petroleum Sports Promotion Board, the last edition’s runner-up Kamal Chawla of Bhopal, Faisal Khan, Neeraj Kumar and Ashok Shandilya of Railways, Manish Jain of West Bengal and Siddharth Parikh of PJ Hindu Gymkhana are some of the top cueists who will feature in the men’s draw. 

    In addition, the juniors to watch out for in the men’s draw are India junior No. 1 Laxman Rawat of Delhi and little-known No. 3 Lalrina Renthlei of Mizoram, who are capable of fashioning a few upsets on their day in this format, billed as the T20 of snooker. 

    National billiards champion Arantxa Sanchis of Pune, siblings Anuja Thakur-Chandra and Meenal Thakur, National 6-Red champion Chitra Magimairaj and Uma Devi of Karnataka and national 9-ball pool champion Suniti Damani of West Bengal will be part of a formidable women’s draw. 

    “This is a significant tournament in the calendar and that’s the reason PJ Hindu Gymkhana, always known for its sporting activities and exploits, is going all out to ensure this championship is conducted in a professional manner,” emphasised gymkhana president Harshadbhai Mehta. 

    “The cloth, cues, rests and balls will all be new to ensure the players get the best playing facilities,” added gymkhana billiards and snooker secretary Pranav Chikal. “We have received a remarkable 300 entries from all over the country. Most importantly, most of the top men, junior and women players are in the fray and we are in for a real treat of snooker.” 

    The Format: The men’s draw will kick off with the double elimination qualifying round from May 28 to June 5. Forty-eight players from the qualifying round will join the 16 direct entries that will make up a main draw of 64. 

    The main draw will have 16 groups of four players each and the top two from each group in the round robin will qualify for the knock out round of 32. 

    The qualifying and round robin matches will be played over best-of-7 frames, the round of 32 and pre-quarter-finals over best-of-9, quarter and semi-finals over best-of-11 and the final over best-of-13 frames. 

    State players honoured 

    At the media conference to announce the competition, BSAM felicitated top Maharashtra cueists for their recent achievements. BSAM president and former world amateur billiards champion Michael Ferreira and Billiards & Snooker Federation of India vice-president Rajan Khinvasara did the honours while presenting citations and cheques to India senior men’s snooker No. 1 Aditya Mehta, former Asian billiards champion Devendra Joshi, rising star Arantxa Sanchis, India women’s billiards No. 2 Meenal Thakur and Maharashtra’s top junior Jaiveer Dhingra. 

    Mehta was honoured for winning the Asian Snooker Championship and the national crown, Joshi for a bronze in the Asian Billiards Championship, Arantxa Sanchis for emerging as the new national women’s champion and Meenal Thakur for being India No. 2, Jaiveer Dhingra for emerging as India’s sub junior No. 2 and Maharashtra junior No. 1 and Ishpreet Singh Chadha for emerging as India sub junior No. 3. 

    “This is a wonderful gesture from our State association especially at a time when money is hardly coming into the sport. I hope this encourages more players to commit themselves to game,” said Mehta. “The association could also have foreign coaches for upcoming players throughout the year free of cost so that more parents would be encouraged to urge their children to take to the sport.” 

    Soni, Narang win deciders 

    Mitang Soni and Rahul Narang, both of Maharashtra, snatched exciting wins in deciding frames on Tuesday. 

    Soni endured a brilliant late challenge from Vilas Upsham while leading 3-0, before surging to a thrilling 35-4, 36-8, 40-36, 28-30, 6-40, 20-34, 47-14 win in the second round. 

    In the first round, Narang rallied from 1-2 to overcome a spirited Sanket Deshmukh 37-7, 20-33, 2-32, 36-18, 32-20, 40-53, 30-24 in another all-Maharashtra contest. 

    The other significant winners were, Mundir Sherazi of Karnataka and Jaiveer Dhingra and Manoj Kasare of Maharashtra. 

    Results: 

    2nd Rd: Mayank Bhavsar (Mah) bt D. Shitut (Mah) 46-13, 38-21, 38-8, 43-4; Mitang Soni (Mah) bt Vilas Upsham (Mah) 35-4, 36-8, 40-36, 28-30, 6-40, 20-34, 47-14.

    1st Rd: Mukund Bhardia (Mah) bt Megh Shah (Mah) 12-30, 25-26, 41-3, 36-3, 39-6, 38-6; Jaiveer Dhingra (Mah) bt Mayur Sanghvi (Mah) 48-0, 51-21, 3-37, 44-50, 14-43, 49-6; Pankaj Madanlal (MP) bt K. Sriniwas (AP) 32-26, 23-35, 12-49, 53-37, 32-25, 35-27; Adit Raja (Mah) bt Sanket Deshmukh (Mah) 10-29, 34-16, 51-8, 40-5, 40-18; Manoj Kasare (Mah) bt Zain Fezi (Mah) 39-17, 40-2, 36-23, 35-26; Manjeet Singh Bhomar (Mah) bt Aparajit Mittal (Mah) 44-30, 22-35, 33-7, 22-26, 34-32, 42-28; Mundir Sherazi (Kar) bt Adit Raja (Mah) 3-32, 37-24, 45-1, 37-17, 52-13; Mayur Sanghvi (Mah) bt Kunal Rokade (Mah) 13-46, 31-27, 41(30)-0, 36-29, 31-25; Rahul Narang (Mah) bt Sanket Deshmukh (Mah) 37-7, 20-33, 2-32, 36-18, 32-20, 40-53, 30-24; Jasmin Tawin (Kar) bt Parimal Barot 32-21, 40-2, 44-12, 13-34, 41-7.


    Pratyush, Premi scrape through 

    Pratyush Somaiyajula of Maharashtra and Vipin Premi of Uttar Pradesh registered exciting wins in the opening round of the P.J. Hindu Gymkhana National 6-Red Snooker Championship, being held under the auspices of the Billiards & Snooker Association of Maharashtra (BSAM), on Monday. 

    Somaiyajula rallied from a 2-3 deficit, after leading 2-1, and snatched the sixth and seventh frames on the black en route to a thrilling 26-9, 21-39, 52-22, 19-40, 33-46, 28-26, 32-26 win over a gallant Pankaj Nandenwar of Madhya Pradesh. 

    In another close contest, Premi overcame Manjeet Singh Bhomar of Maharashtra 15-32, 54-6, 28-29, 48-18, 41-1, 29-23. Trailing 1-2 after dropping the third frame on the black, Premi initiated a late burst and sealed the win in a tight sixth frame. 

    The other significant winners were Maharashtra cueists Aditya Agrawal, Mahadeo Bhogle, Samay Wadhwan, Nikhil Ootam and State snooker champion Hasan Badami. 

    Results: 

    Aditya Agrawal (Mah) bt K. Sriniwas (AP) 38-16, 46-8, 32-34, 49-20, 17-37, 34-20;

    C. Jadhav (Mah) bt Vimal Thakkar (Mah) 19-25, 27-26, 49-6, 22-35, 22-38, 36-22, 47-18;

    Pratyush Somaiyajula (Mah) bt Pankaj Nandenwar (MP) 26-9, 21-39, 52-22, 19-40, 33-46, 28-26, 32-26;

    Mahadeo Bhogle (Mah) bt Aparajit Mittal (Mah) 32-31, 32-38, 35-29, 68-0, 39-35;

    Samay Wadhwan (Mah) bt Ashutosh Padhy (Orissa) 38-36, 43-34, 2-36, 31-10, 31-11;

    Vipin Premi (UP) bt Manjeet Singh Bhomar (Mah) 15-32, 54-6, 28-29, 48-18, 41-1, 29-23;

    Iqbal Rokadia (Mah) bt Anish Jhaveri (Mah) 36-10, 45-38, 39-31, 9-38, 3-39, 53-52;

    Divesh Gangwani (Mah) bt Farhad Tengra (Mah) 0-37, 34-23, 32-20, 42-33, 22-36, 43-9;

    Nikhil Ootam (Mah) bt Tehkam Alim (Mah) 46-10, 44-16, 50-9, 51-0;

    Dilip Kumar (TN) bt Rahul Sachdev (Mah) 67-0, 0-42(42), 47-9, 41-14, 35-9;

    Hasan Badami (Mah) bt Harsh Singh (UP) 38-7, 40-2, 41-8, 56-10;

    Cyrus Mistry (Mah) bt Kunal Kothekar (Delhi) 34-14, 25-36, 34-1, 48-8, 39-12.


    Entries Received


     

  • Rules

    THIS YEAR THE 6 RED NATIONAL CHAMPIONSHIPS SHALL BE HELD IN THE

     

    DOUBLE ELIMINATION FORMAT

     

    CURRENT RULES OF SIX RED SNOOKER

     

    THIS VERSION CAN BE PLAYED WITH ANY NUMBER OF RED BALLS.

    ALL THE USUAL SNOOKER RULES APPLY WITH THE FOLLOWING EXCEPTIONS:

    1) THERE WILL ME NO MORE THAN FIVE FOUL & MISS CALLS AT ANY ONE TIME.

    2) AFTER FOUR CONSECUTIVE FOUL & MISS CALLS, THE REFEREE WILL WARN THE OFFENDING PLAYER, THAT SHOULD A FOUL & MISS BE CALLED AGAIN, THE FOLLOWING OPTIONS ARE AVAILABLE TO THE NON - STRIKER:

    I) PLAY HIMSELF FROM WHERE THE BALLS HAVE COME TO REST.

    II) ASK HIS OPPONENT TO PLAY FROM WHERE THE BALLS HAVE COME TO REST.

    III) PLACE THE CUE BALL ANYWHERE ON THE TABLE, BUT THIS OPTION CANNOT BE TAKEN IF PLAY HAS REACH THE 'SNOOKERS REQUIRED' STAGE.

    3) A PLAYER CANNOT SNOOKER HIS OPPONENT BEHIND A NOMINATED COLOUR BALL AT ANYTIME.

    4) DRESS CODE :

        A) SMART CASUALS

        B) T-SHIRT WITH COLLAR ALLOWED

        C)  NO JEANS

        D)  NO SPORT SHOES


    LIST OF HOTELS


    For entries:  Please send us a DD favouring The Billiards & Snooker Association of Maharashtra for Rs.1000/- to the BSAM address. 

     For further details please call: Mr.Derek Sippy: 9820095668, Mr.Salil Deshpande: 9822064230, Mr.Sachin Mali: 9773568058, Off: 022 22840054, email: bsamah@gmail.com

     

    Contact :

    Kindly email your entries to bsamah@gmail.com or contact

    Mr.Sachin Mali: 22840054 Telefax
    Mr.Derek Sippy: 9820095668
    Mr.Salil Deshpande: 9822064230
     
    THE P.J.HINDU GYMKHANA 6 RED NATIONAL SNOOKER CHAMPIONSHIP 2012
    TOURNAMENT COMMITTEE
     
    CHAIRMAN: PRANAV CHIKHAL
     
    TOURNAMENT DIRECTORS: DEREK SIPPY (MOB: 9820095668),   ANISH JHAVERI
     
    TOURNAMENT SECRETARIES: SALIL DESHPANDE,    DHRUV SITWALLA
     
    CHIEF REFEREE: AJAY RASTOGI (9821132730)
     
    TOURNAMENT CO ORDINATOR: SIDDARTH PARIKH: P.J.HINDU GYM
     
    TOURNAMENT CO ORDINATORS: MAHESH JAGDALE : ECC
     
    TOURNAMENT CO ORDINATOR: ARUN AGRAWAL : ECC
     
    BSAM : EXCECUTIVE OFFICER – SACHIN MALI
     
    ORGANIZING COMMITTEE:
     
    DEREK SIPPY, SALIL DESHPANDE, KIRIT RAYANI, SHYAM KOTAK, MEENAL THAKUR, JAIVEER DINGRA, ADITYA AGARWAL, SIDDARTH PARIKH, DEVENDRA JOSHI, RONNIE DRUWALA, DARAYAS DHALLA, FARHAD TENGRA, CYRUS MISTRY